You must be at least 21 years old to use our website

By using our website, you agree to view cannabis content, pricing, and promotional discounts and incentives
Pickup at Select store Open order type

Common Citizen | Forbidden Fruit Bulk Flower

Indica
$6.00/1 g

Buy more and save

From 1 g — add more and pay less per gram.

WEIGHTPRICE
1 g
$6.00($6.00/g)
3.5 g(⅛ oz)
$15.00 $21.00($4.29/g)
7 g(¼ oz)
$28.00 $42.00($4.00/g)
14 g(½ oz)
$52.00 $84.00($3.71/g)
28 g(1 oz)
$94.00 $168.00($3.36/g)
56 g(2 oz)
$188.00 $336.00($3.36/g)
70 g(2½ oz)
$240.00 $420.00($3.43/g)
Choose a store...

Available at:

  • LIV Westland

    37655 Ford Road, Westland, MI 48185

Product description

Common Citizen Flower is grown in our state-of-the-art hybrid greenhouse under the Michigan sun.

Categorized into four Common States, consumers can find the perfect flower for any moment and every experience.

Forbidden Fruit is the mouthwatering cross of Cherry Pie x Tangie. This sumptuous genetic cross expresses a beautiful dense bud structure with deep purple hues, dark green foliage, and wiry orange hairs. The terpene profile is a perfect mixture of Cherry Pie’s musky, sweet cherry undertones and Tangie’s loud tropical flavors. There are also notes of pine, mango, and passionfruit candy. The indica effects hit hard between the eyes and lay into the body with each hit.
---
Feelings: Relaxed, Calm, Sedated
Aroma: Cherry, Herbal, Pine
---
Species: Hybrid
Lineage: Cherry Pie x Tangie
May relieve: Stress, Insomnia
Flavor: Mango, Pine, Candy, Herbal

Details

Strain Typeindica
StrainINDICA

Similar items

Stay in the loop

Sign up to receive the latest news and exclusive offers.

By signing up you're agreeing to receive emails and text messages from LIV Cannabis Company.